Laboratoria Przyszłości 2022/2023

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

E‑materiały dotyczące programu dostępne na naszej platformie:

AKTUALNOŚCI:

Informacja

Utworzono dnia 15.02.2023

Informacja

Pragniemy poinformować, że nasza szkoła w tym roku szkolnym  przystąpiła do Programu Rządowego Laboratoria Przyszłości. Program ten przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Celem programu jest  budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.  Projekt ma na celu unowocześnienie  szkoły tak, aby zajęcia prowadzone w niej były angażujące i ciekawe dla uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymała już wsparcie finansowe i zakupiła wyposażenie w postaci sprzętu  technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych.

Lista zakupionych sprzętów z rządowego programu jest długa  i można ją pogrupować na kilka działów. Pierwszy z nich dotyczy kuchni  i obejmuje następujący sprzęt:  miski, noże, robot wielofunkcyjny, blendery, komplety sztućców, deski do  krojenia,  rękawice kuchenne i fartuszki dla uczniów.

Druga grupa akcesoriów to maszyny do szycia, szydełka, druty dziewiarskie, żelazka parowe wraz z deską do prasowania,  nożyczki, igły, kolorowa włóczka i mulina do wyszywania z kanwą. Zakupiono również sprzęt techniczny i nasza szkoła dysponuje wysokiej klasy następującymi urządzeniami: wiertarko-wkrętarka, piła ramowa do metalu, suwmiarka, narzędzia ślusarskie oraz zestawy pilników  i wkrętaków. Otrzymaliśmy także  zestawy nagłośnieniowe, mikrofony, kamerę i oświetlenie do realizacji nagrań. Do najciekawszych sprzętów jakie już posiadamy możemy zaliczyć drukarki 3D,  roboty edukacyjne  i klocki do samodzielnej konstrukcji Skri Kit.

Zakupiony sprzęt pozwoli na rozwijanie uzdolnień artystycznych,  umiejętności samodzielnego i  kreatywnego myślenia matematycznego oraz rozwój umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Program Laboratoria Przyszłości  pozwoli na lepsze planowanie  pracy zespołowej. Umożliwi dobrą organizację na zajęciach twórczych. Nasi uczniowie nauczą się dbania o porządek na stanowisku pracy i radzenia sobie w życiu codziennym.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne  i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania.

czytaj dalej... na temat: Informacja